Kuchyňa nekončí len nábytkom a spotrebičmi. Dôležité je myslieť aj na to, čím sa ochráni významná plocha medzi pracovnou plochou a hornými skrinkami, ktorú v kuchyniarskom žargóne voláme zástena. Je to plocha, ktorá by mala esteticky dopĺňať kuchyňu. Zároveň by mala plniť funkciu ľahko udržiavateľnej plochy, keďže sa nachádza priamo pri všetkých prácach a tie sa často nezaobídu bez nejakých tých šťavnatých farebných a mastných prskancov.

Prvou otázkou pri výbere vhodného materiálu na zástenu je, akú budete mať varnú dosku (teda pokiaľ sa nachádza pri zástene)? Na výber sú plynové, sklokeramické a indukčné varné dosky.

Najagresívnejším tepelným médiom je z týchto troch plyn. Práve preto je vhodné zvoliť vysokoodolný materiál. Klasickým riešením, ktoré v súčasnosti zažíva výrazný comeback, sú keramické obklady, teda kachličky. Už to nie sú len tie klasické biele štvorce 20x20cm. Ponuka je dnes veľmi rozsiahla a veľkú obľubu majú najmä veľkoformátové obklady, čo minimalizuje množstvo špár, ktoré sú tak nepríjemné na údržbu. V našom štúdiu Vám poradíme, ako si správne nechať pripraviť tento obklad pred inštaláciou Vašej novej kuchyne.

Luxusnejšou alternatívou za plynové varné dosky je sklo. Ani to však nesmie byť hocijaké, nakoľko musí byť odolné vysokým teplotám, ktoré by mohli spôsobiť jeho prasknutie. Musí prejsť špeciálnym kalením, čo z našej ponuky spĺňa originálne Grafosklo. Výhodou je možnosť zvolenia si akéhokoľvek foto-motívu alebo obrázkovej aplikácie, prípadne len monochromatického farebného prevedenia – fantázii sa medze nekladú.

Treťou alternatívou na riešenie zásteny za plynové horáky je kameň. Na zástenu sa zväčša zvolí v prípade, že je z kameňa riešená aj pracovná doska. Odporúčame zvoliť skôr technický kameň pred prírodnou alternatívou. Oceníte to po dlhodobejšom užívaní, keď Vám technický kameň nebude meniť farbu a štruktúru na namáhanejších miestach, čo by sa Vám pri prírodnom kameni mohlo stať. Dôvodom je pórovitosť prírodného kameňa – do týchto pórikov sa dostáva voda, mastnoty, rôzne kuchynské kyselinky, šťavy z farebných potravín a tomu ani najodolnejší leštený mramor dlho neodolá. Technický kameň je tiež z väčšinového podielu prírodný kameň, ale je pomocou rôznych prímesí nepórovitý a tak dokonale vhodný do kuchyne.

Za sklokeramické a indukčné varné dosky je už výber o niečo širší, nakoľko okrem už spomenutých kachličiek, sklenenej zásteny a kameňa, si môžte zvoliť aj doskové materiály, ktoré sa dajú dekorovo zladiť s pracovnou doskou alebo s doskovinou použitou na výrobu skriniek. V tomto prípade sú veľmi obľúbené aplikácie drevodekorov alebo zaujímavých moderných surovo-pôsobiacich betónových alebo hrdzavých dekorov. Aktuálnu ponuku Vám vždy radi ukážeme v našom štúdiu pri riešení Vašej novej krásnej kuchyne.