Kuchyne, tak ako všetky, priestory, postupom času prechádzajú rôznymi zmenami resp. modernizujú sa. Plocha medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami tzv. zástena, sa čoraz väčšmi podieľa na celkovom dizajne kuchynského priestoru. Kým donedávna boli zväčša používané keramické maloformátové obklady, dnes sa nám núka oveľa väčší výber – rôzne materiálové prevedenia:

  • veľkoformátový keramický obklad
  • zástena z DTD o hrúbke 15mm v dekore pracovnej dosky
  • sklená zástena
  • zástena z kameňa (prírodný, technický alebo umelý)

Spomedzi materiálov zásteny momentálne dominuje sklo. Aj napriek malej ploche môže byť dominantným prvkom, ktorý Vašu kuchyňu správne oživí, spestrí, jednoducho zaujme. Nehovoriac o praktickosti tohto materiálu – jednoliaty povrch zaručuje výnimočne jednoduchú údržbu.
Typ zásteny je neraz podmienený v prípade prítomnosti výberom typu varnej dosky. Tá môže byť najčastejšie plynová, sklokeramická a čoraz viac sa do popredia dostáva indukčná varná doska. V prípade plynovej varnej dosky treba bezpodmienečne siahnuť po kalenom skle, ktoré sa vyznačuje teplotnou odolnosťou, vysokou nosnosťou a tvrdosťou, takže je odolné voči bežnému mechanickému poškodeniu pri používaní kuchynskej linky.

Čo sa týka možnosti výberu dekoru pri tomto type zásteny, tak ten je obrovský. Môžete si vybrať jednofarebné, lesklé, matné, s podtlačou alebo nejakým konkrétnym motívom. Každopádne možností je neúrekom, stačí ich už len zladiť s celým konceptom kuchynského priestoru, poprípade nechať si poradiť od odborníkov v rámci kuchynského štúdiu.

Bez názvu

Zdroj: www.grafosklo.sk